A sztereo mikroszkópok részei, főbb jellemzői

A sztereo mikroszkópok a biológiai mikroszkópokhoz hasonlóan működnek, de kisebb, jellemzően 8 – 67.5 x nagyítástartományon belül. Legfontosabb jellemzőjüket a nevük is őrzi, hiszen itt valódi 3D élményben részesülünk. A sztereo mikroszkóp ugyanis két objektívet használ egyszerre, amelyeknek az emberi szempárhoz hasonlóan, egy kicsit eltér a látószöge. Ebből keletkezik tehát a térhatású, sztereo látvány.

Alkalmazási területeik

Alkalmazási területük szinte végtelen. Például ékszerészek, órások, nyomtatott áramkört javítók, írásszakértők és még rengeteg más területen dolgozók is használják.

  • egészségügy
  • biológiai kutatás
  • kémiai vizsgálatok
  • oktatás
  • anyagvizsgálat
  • minőségi ellenőrzés
  • ipari felhasználás
  • restaurálás
  • geológia
  • oktatás
  • hobbi
  • stb

A sztereo mikroszkópok nagyítása

A sztereo mikroszkópoknál, a biológiai mikroszkópokéhoz hasonlóan számítjuk ki a nagyítást. Az okulárokon található számokat kell, az objektíveken lévő számokkal megszorozni. A sztereo mikroszkópok előnyeit kis és közepes nagyításon tudjuk igazán kihasználni. Minél nagyobb nagyítást alkalmazunk, annál szűkebb lesz a látómező, sötétebb a kép, és jelentősen csökken a mélységélesség, ezen keresztül pedig a 3D hatás is. Láthatjuk tehát, hogy miért nem érdemes túlzottan hajszolni a nagyítást.

A sztereo mikroszkóp felépítése, részei

A biológia mikroszkópnál egyszerűbb, felépítésűek, de változatosabb formában fordulnak elő a sztereo mikroszkópok.

  • talpazat
  • állványzat
  • mikroszkóp fej
  • objektív pár
  • okulár pár
  • kamera port
  • finom élesség állító mechanizmus
  • opcionálisan mikroszkóp lámpa

Miként érhetünk el nagyobb nagyítás?

  • Legegyszerűbb mikroszkópok esetében mind az objektív, mind az okulár fix nagyítású. Ekkor az okulárok cseréjével van lehetőség a nagyítás változtatására, feltéve ha az cserélhető.
  • Az előző megoldáshoz hasonló, de praktikusabb megoldás, hogy revolver objektív tartó fejben, elforgatható kivitelben rögzítik az objektíveket. Ekkor egyszerűen az objektív-revolver elforgatásával lehet objektív párt, ezáltal nagyítás váltani.
  • A legkényelmesebbek a fokozatmentesen változtatható nagyítású, zoom objektívet tartalmazó mikroszkóp fejek.

A sztereo mikroszkópok talpazata szintén igen változatos, kezdve a gégecső állványoktól, egészen a több csuklópontos, ellensúlyos modellekig. Fő szempont, hogy használathoz illő állványzatú mikroszkópot válasszunk. Például a fogtechnikusok számára fontos, hogy kis nagyítással, nagy látómezővel rendelkező mikroszkópot használjanak, amely alatt szabadon dolgozhatnak. Ezért választják előszeretettel a XTD-1A típust. A feljebb látható SZM-650T szinte kivétel nélkül minden területen megállja a helyét. Az elektronikai alkatrészek javítói – mint például a GSM szervízek -, jellemzően ezt a típust választják, a tág nagyítástartománynak, nagy munkatávolságnak valamint a rendkívül sokoldalúan állítható állványzata miatt is.

Fogtechnikusok kedvelt mikroszkópja

A sztereo mikroszkópok használata

A sztereo mikroszkópok használatakor nincs szükség preparátumokat készíteni. A tágabb látómező és a nagyobb mélységélesség révén csak a mikroszkóp fej alá kell tenni a vizsgált tárgyat, és már indulhat is a munka. Előtte viszont be kell álítani – a két szemünk távolságához illően-, a sztereo mikroszkópfej szemtávolságát. A biológiai mikroszkópokhoz hasonlóan, a két szem esetleges különbözőségeit a dioptria korrekcióval kell kiegyenlíteni.

Élességállításánál, ha a mikroszkóp rendelkezik függőleges rudazattal, finoman megtámasztva, addig emeljük vagy süllyesszük a fejet, míg nagyjából élesnek nem látjuk a tárgyat, majd rögzítjük a fejet. Ezután a finomállító gomb tekerésével folytatjuk a munkát. A függőleges rudazatú sztereó mikroszkópok alá tehetünk bármilyen mintát, olyat is ami méreténél fogva nem férne el alatta, hiszen a fej elfordítható a saját tárgyasztala felől. Ha kifordítjuk a mikroszkóp fejet, vigyázzunk, hogy az ellensúlyt nem használó modellek állványa, fel ne dőljön. (Például egy puha anyaggal bevont asztalos szorító is tökéletes megoldás lehet, az asztalhoz rögzítésre.)

Alsó és felső világítás szerepe

Sarkalatos kérdés a megvilágítás, ugyanis a sztero mikroszkópok enélkül nem használhatóak. Nem minden típusnak alaptartozéka a világítás, pont az eltérő felhasználási területekből fakadó, különböző igények miatt. A leggyakoribb világítás a felső megvilágítás. Mindig felső megvilágítást alkalmazunk átvilágíthatatlan mintáknál. Lehet beépített, vagy mikroszkóptól független mikroszkóp lámpa is. Szép egyenletesen árnyékmentes világítás fénycső-gyűrűs, vagy a fejlettebb LED-gyűrűs megvilágítással kaphatunk. Utóbbinak a fényereje is változtatható. Alsó megvilágítást kevesebbszer szoktunk alkalmazni, de például a növényvédelemi területen, az átvilágítható növényi részeknek komoly jelentősége van a kártevő rovarok, gombák detektálásakor. Az ékszerészek számára, a drágakövekben megbúvó zárványok megtalálásánál is nélkülözhetetlen az alsó megvilágítás. A következő képen az alsó és felső megvilágítással is rendelkező XTD-6C-LED sztereo mikroszkóp látható.

Ha áramellátástól távol, például terepi mikroszkópként szeretnénk használni a sztereo mikroszkópunkat, akkor is van megoldás. Vagy magunkkal kell vinni a mobil áramforrást, vagy egy hordozható lámpát. Praktikus megoldás, egy erős fényű, mágneses talpú, multifunkciós lámpát választani erre a célra. Ilyen például, a nálunk is kapató, könnyű Armytek Elf C1 lámpa. Hozzá még egy kis állványt is érdemes beszerezni, mint amilyen a képen látható vadkamera tartó konzol, és máris megvan a mobil világításunk. Az Armytek Elf C1-nek megvan az az előnye, hogyha lemerül az akkumulátora, USB-n keresztül akár egy powerbankkal is üzemeltethetjük tovább.

Külső megvilágítás Armytek Elf C1 lámpával

Szintén a sztereo mikroszkópok jellemző világítása, az oldalsó megvilágításra is használható dupla hattyúnyakas LED világítás, vagy más néven mikroszkóp lámpa. Nagyon rugalmas az állíthatósága. A két lámpa egymástól függetlenül mozgatható. Szabadon állítható a fényerő is. Ideális olyan munkáknál, ahol súroló fényes anyagvizsgálatra van igény.

Hattyúnyakas mikroszkóp lámpa

A sztereo mikroszkópok kiegészítői