ToupTek AstroStation vezérlőegység – első benyomások

A kínai ToupTek pár éve nyitott az amatőrcsillagászok felé és kezdett el asztrokamerákat gyártani. A kamerák mellett nemrég dobta piacra a motoros fókuszírozóját (AAF), szűrőváltóját, így logikusnak tűnt saját miniszámítógéppel megjelenni a piacon, ami mindezeket vezérelni tudja. Ez lett a ToupTek AstroStation vezérlőeszköz, melyet már egy jó ideje „bedobott” a köztudatban, újabb és újabb határidőket adva a megjelenésére. Nemrégiben sikerült egy darabot letesztelnünk, az első benyomásunk alapján így jellemezhetjük a terméket:

Jó. Lesz.

Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a termék – e sorok írásakor – hivatalosan még nem kapható, pusztán egy teszt változatot próbáltunk ki. Cikkünk végére érteni fogjuk, miért kell még továbbra is várni.

Hardver

A ZWO ASIAir-hez hasonlóan ez is egy Raspberry PI alapú miniszámítógép, melynek főbb jellemzői az alábbiak:

  • 32 gb belső memória
  • SD kártya foglalat
  • 2 db USB 3.0 csatlakozó
  • 2 db USB 2.0 csatlakozó
  • 5 ghz-es wifi csatlakozás (beépített wifivel és külső wifi modullal)
  • ethernet port
  • DSLR kamera expozíció vezérlő port
ToupTek AstroStation külső wifi modullal (jobbra)

Érdekes megoldás a külső wifi modul használata a belső mellett, pontosabban ahelyett. A készülék 5 Ghz-es wifi hálózatot hoz létre, 2.4 Ghz-es frekvencia nem áll rendelkezésre. (Állítólag a hardver tudja, csak nincs implementálva az átkapcsolási lehetőség. Az 5 Ghz-es frekvencián ugyan gyorsabb a wifi kapcsolat, de rövidebb a hatótávolsága.) Első próbák alapján a beépített antennát használva kb. 3 m után már szakadozni kezdett a wifi kapcsolat, a külső wifi egység akár 10 m távolságból is stabilnak tűnt. Ezekután nem értem, mi szükség van a beépített wifire, aminek antennája ráadásul jobban „kiáll” a házból, mint a külső wifi modul.

Szoftver

Az AstroStation felhasználói felülete meglehetősen egyszerű, jól áttekinthető. Bal oldalt találjuk a főbb funkciókat: észlelés tervezőt, kamera vezérlőt, vezetőkamera vezérlőt, fókuszmotor vezérlőt, hisztogram ablak megjelenítőt, vezetéstámogató grafikont, és a beállításokat. Kezdjük ez utóbbival.

Beállítások

A beállítások között ér bennünket az első (és a termék legnagyobb) meglepetése, mégpedig az, hogy az AstroStation sokkal szélesebb terméktámogatással rendelkezik, mint az ASIAir. Nemcsak a saját eszközöket támogatja, de pl. a ZWO, Player One, SBIG, Atik, Celestron stb kamerákat, fókuszírozókat, szűrőváltókat. Az egyes eszközök beállításai áttekinthetőek, széleskörűek. A vezérlő tud bolygatni, több csillagra vezetni, nem lehet panasz erre a funkcióra.

Használat

Asztrofotózás során egy ilyen kompakt eszköz célja, hogy „kiváltson” egy számítógépet (akár egy laptopot); annál kényelmesebb, praktikusabb, jobban automatizált képgyűjtést tegyen lehetővé. Fontos tehát, hogy a szoftvere rendelkezzen azokkal a funkciókkal, melyeket pl. egy Windows alapú számítógépen megszoktunk. Nos, ilyen téren sajnos sok elmaradása van (még) az AstroStation-nek.

Egyik példa erre, hogy nincs előnézet (Preview) üzemmód, ahol a felvételeket gyors egymásutánban automatikusan letöltené az AstroStation. Ez a kvázi élőkép hasznos funkció pl. manuális élesre állás során vagy ha a kamerát szeretnénk beforgatni a megfelelő pozícióba. Ehelyett – ha van motoros fókuszírozónk – a fókuszálás automatikusan elvégezhető egy gombnyomásra, vagy manuálisan lehet exponálgatni mondjuk 1 másodpercet és ellenőrizni a fókuszt, kamera pozíciót stb.

Személy szerint hasznosnak gondolom a szoftveres úton segített pólusraállást, mely a vezetőtávcsövet és -kamerát felhasználva plate-solving segítségével kiszámítja éppen mennyire tér el a mechanika a pólustól és segít annak korrigálásában. Ez gyors, és rendkívül pontos beállítást tesz lehetővé. Ha nincs pólustávcső a mechanikában (pl. SkyWatcher Wave 100i/150i, ZWO AM3/5) ez a megoldás mondhatni nélkülözhetetlen. Sajnos, egyelőre ezt a funkciót nem tudja a készülék.

A szoftver rendelkezik tervező funkcióval, ahol meg lehet adni milyen objektumról, hány db expozíciót készítsen, milyen expozíciós idővel, gain értékkel, szűrővel stb. Itt nem csak a „light” képek, de dark-, flat- vagy akár bias felvételek elkészítésére is van mód. Ez a funkció alapvető jól áttekinthető, de hiányérzetem volt, hogy csak egy terv (plan) létrehozása lehetséges.

A ToupTek AstroStation

egyértelműen erősen korlátozott „tudású”, mondhatni félkész,

nem lehet összehasonlítani az évek óta fejlesztett ASIAir-rel (2024. november). A szoftveres funkciókon túl, más probléma is van a készülékkel, pl. a SkyWatcher HEQ-5 Pro goto mechanikámat sem ismerte fel. Sajnos, a fentebb is említett alapvető hiányosságok rontják a használhatóságát, így amíg ezeket nem implementálja a ToupTek nem igazán tudja betölteni az AstroStation azt a célt, amire szánták. Ha viszont ez megtörténik, akkor a „nyitott” architektúrának (is) köszönhetően várhatóan egy jól használható termék lesz. Addig pedig marad a várakozás …