Kezdő amatőrcsillagászok gyakran panaszkodnak arról, hogy távcsövükben a Hold vakítóan fényes, szinte káprázik a szemük tőle. Sokakban felmerül a kérdés, mennyire veszélyes ez: a Hold fénye önmagában – bármennyire is vakít – maradandó látáskárosodást nem okoz. Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen szűrőkkel lehet tompítani a fényét a kényelmesebb megfigyelés érdekében.
A Hold fényének csökkentésére legtöbbször neutrál(is) vagy polarizációs szűrők használtak. A neutrális szűrők megadott áteresztési értékkel rendelkeznek: pl. a fény 25%, 12.5% vagy 6.25%-át engedik át. Ahogyan nevük is mutatja, színtónusuk „semleges”, vagyis nem színezik el a képet, mivel minden hullámhosszban (nagyjából) egyforma a fényáteresztésük. A polarizációs szűrők más elven működnek: önmagukban nagyon enyhe neutrális szűrőként használhatóak, ám ha kettő darabot összecsavarunk belőlük és egymáson elforgatjuk, akkor a fényáteresztésük meglehetősen tág tartományban (1%-2% és 40% között) folyamatosan állítható.
Gyakori dilemma, hogy melyik változatot vásároljuk meg. A neutrális szűrők olcsóbbak, bár az aktuális holdfázistól, a használt távcső átmérőjétől és az aktuális nagyítástól függően egy darab biztos hogy minden esetben megfelelő. Kisebb távcsövek esetében a 25%-os változat elegendő, 10-20 cm-es modellek esetében a 12.5%-os is ajánlott. 20 cm felett pedig sok esetben a 6.25%-os szűrő fogja csak kellőképpen tompítani a vakító holdfényt. A neutrális szűrőkkel ellentétben, polarizációs szűrő(pár) használatakor gyakorlatilag bármilyen holdfázis esetén kényelmesen beállíthatjuk az okulárban látott kép fényességét.
A szűrők közötti választást befolyásolhatja az is, hogy a polarizációs szűrő – lévén két szűrőből áll – jobban ronthatja a képet, mint önmagában egy neutrális szűrő. Leginkább ilyen vonatkozásban jelentkezik a drágább Baader szűrők előnye: precízen megmunkált felületüknek köszönhetően a kép minősége a lehető legkevésbé romlik, mint az olcsóbb darabok használatakor. Ahogy fentebb említettük, a polarizációs szűrőket a használat során egymáson el kell forgatni. Egyes modellek a szűrőmenetükön forognak el, ami azt jelenti, hogy könnyen széteshetnek. A Scopium polarizációs szűrőpár előnye, hogy egy egyszerű gyűrűs megoldásnak köszönhetően nem a menetükön forognak el, így nem áll fenn a szétesés veszélye. (Szükség esetén természetesen szétszerelhetőek.)
Kapcsolódó cikkek
Nincs további cikk.