Nagy UV/IR blokk szűrő teszt

Egy UV/IR blokk szűrő legtöbb esetben nélkülözhetetlen kiegészítő egy asztrofotós felszerelésében. A DSLR fényképezőgépek beépítve tartalmaznak ilyen szűrőt, az asztrokamerák esetében pedig típusa válogatja, hogy van-e beépítve vagy nincs. Amennyiben nincs, akkor ajánlott egy „külső” UV/IR blokk szűrő használata, hogy a fókuszálatlan infravörös sugarak ne „fújják fel” a csillagok képét, vagyis – amennyire a seeing és a vezetés engedi – pontszerűek maradjanak.

Melyik UV/IR blokk szűrőt válasszam?

Távcsőboltunkban számos UV/IR blokk szűrő kapható igen eltérő árban. Mik a különbségek köztük? Vajon megéri a legdrágábbat megvenni? Cikkünkben ennek járunk utána.

Kezdésnek szögezzük le: egy UV/IR blokk szűrő alapvetően nem egy „bonyolult” dolog, mindössze annyi a feladata, hogy levágja a kb. 400 nm alatti ultraibolya és a kb. 680 nm feletti infravörös hullámhosszakat. (Az egyes szűrők kissé eltérő tartományt engednek át/szűrnek ki.) Felületi pontosságuk között sincs akkor különbség, ami lényegesen befolyásoló tényező lenne a fényútban. Egy dolog ami könnyen zavaró lehet, ez pedig a tükröződés vagy reflexió fényes csillagok körül.

Tesztünkben megnézzük, hogy az alábbi hat UV/IR blokk szűrő milyen mértékű tükröződést okozott:

UV/IR szűrők halo összehasonlító tesztje
Alpheratz (kék csillag) és Mirrach (sárga csillag) haló összehasonlító tesztje

… és a tesztgyőztes

A tesztfelvételek eltérő mértékű tükröződést mutatnak a kék színű Alpheratz és a narancsárga Mirrach esetében. Előbbivel mindegyik szűrő többé-kevésbé jól megbirkózott, utóbbi nagyobb kihívást jelentett.

A tesztfelvételek szerint az Astronomik UV/IR blokk szűrő bizonyult a legjobbnak reflexió szempontjából, talán ennek adhatjuk oda tesztgyőztes címet.

Az olcsóbb szűrők sem feltétlenül „rosszak”, sok esetben nincs olyan fényes csillag a látómezőben, mely komolyabb reflexiót okozna. Az is befolyásolja a tükröződések mértékét, hogy pontosan milyen más eszközök és hol vannak a fényútban. Jelen esetben egy szűrőváltóba helyezve teszteltük a szűrőket, mely közvetlenül a kamera szenzora elé került felszerelve. Ez a megoldás hajlamosabb a reflexióra, mintha a szenzortól távolabb, a kómakorrektor aljába kerültek volna a szűrők. A fenti tesztet ennek tudatában értékeljük.

Vásárláskor érdemes figyelembe venni, hogy nem érdemes a szűrőket „keverni” ha egy komplett RGB szűrősor mellé választjuk az UV/IR blokk szűrőt. A gyártók eltérő vastagságú üveget használhatnak, így picit máshol lehet a távcső fókusza, vagyis megkönnyíti és meggyorsítja a munkát, ha a szűrők parfokálisak. Válasszuk tehát ugyanannak a gyártónak a szűrőit ez esetben.

Köszönetnyilvánítás

A tesztfelvételeket Fényes Lóránd (www.fenyeslorand.hu) készítette 400/1820 Newton távcsővel és ZWO ASI 2600 MC kamerával, 3×30 mp expozíciós idővel, azonos feldolgozással. Köszönjük a közreműködését!