Egy csillagászati távcső a szükséges kiegészítőkkel (állvány, okulárok stb.) viszonylag drága mulatság, kivéve talán a Tesco olcsó és gazdaságos optikáit :-). Mivel legtöbbünk számára fontos, hogy a távcsőre kiadott összeg ne legyen kidobott pénz, ezért igyekezzünk döntésünket a lehető legjobban megfontolni. Akkor leszünk a legboldogabbak, ha biztosan az igényeinknek megfelelő csillagvizsgáló távcsövet választjuk. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy rögtön egy méregdrága optikával kezdjünk, sőt, még csak azt sem, hogy a legnagyobbal.
Cikkünkben választ adunk a kérdésedre, hogy csillagászati távcső vásárlás során milyen szempontokat vegyél figyelembe.
Csillagászati távcsöveinket itt találod meg >>
Mit tudnak az amatőr csillagászati távcsövek?
Nagy távcsöves felvételeken felnőve, könnyen csalódás érheti a kezdőt, ha frissen vásárolt csillagnéző távcsövét az ég felé fordítja, és döbbenten tapasztalja, hogy alig lát részleteket a Jupiteren, illetve a mély-ég objektumok nem többek homályos pacáknál, semmiben sem emlékeztetve a fényképekre. Jegyezzük meg: vizuálisan a legritkább esetben érhetjük el a fényképezőgéppel készített felvételek minőségét, arról nem is beszélve, hogy a tapasztalatlan szem nincs annyira „kiélezve” a részletek meglátására. További nehézséget jelent, hogy a városok fényszennyezett ege alatt a csillagászati távcsövek nem tudják magukból kihozni a maximumot, teljesítményük jelentősen korlátozott.
Akkor mégis mit és hogyan láthatunk a saját szemünkkel egy adott méretű, típusú, gyártmányú műszerben?! A válasz egyszerű: győződjünk meg a saját szemünkkel! Erre a legjobb alkalmat a csillagász táborok jelentik, ahol rengeteg különféle méretű, fajtájú műszert lehet kipróbálni. (Azt azonban ne feledjük, hogy a vidéki, sötét égbolt után egy városi, fényektől elvakított égen ugyanaz a távcső sokkal gyengébben „muzsikál”!) Szintén jó ötlet egy csillagvizsgálóba ellátogatni, vagy ismerősök, barátok távcsöveibe belekukkantani!
Kapcsolódó irodalom: Mit figyelhetünk meg az égbolton?
Melyik csillagászati távcső típust válasszam?
Kezdők számára legtöbbször nehéz kérdés a megfelelő teleszkóp kiválasztása. Vásárlás előtt célszerű tisztában lenni a különféle típusú távcsövek előnyeivel-hátrányaival, és ezek ismeretében nekünk kell mérlegelni, hogy számunkra melyik műszer a legoptimálisabb. Kérdezzünk meg a szakmabelieket, illetve kereskedőket, hogy mit ajánlanak, azonban ne számítsunk arra, hogy mindenki ugyanazt fogja javasolni. Ha megismerjük a különféle optikák, mechanikák előnyeit és hátrányait – amelyekről korábban esetleg csak hallottunk/olvastunk -, nyugodtabban tudunk dönteni.
Csillagász távcső vásárlásakor az alábbi 5 kérdésre érdemes tudni a választ:
- Állandó helyen lesz felállítva vagy kocsival, netalán hátizsákkal fogunk észlelőtúrákat tenni?! Egyszóval: mennyire fontos a hordozhatóság.
- Elsősorban a bolygókra vagyunk kíváncsiak, vagy a távoli galaxisokra is?
- Csak vizuális célokra keresünk műszert, vagy fotózni is szeretnék vele?
- Mi a fontosabb: a puszta teljesítmény, vagy inkább a kényelmes, automatikus használat?
- Mi az anyagi keret?
Minden távcsőnek van előnye és hátránya, emiatt olyan műszer nem létezik, amely minden szempontból optimális: valahol kompromisszumot kell kötni. Amennyiben sikerült meghoznunk (nehéz) döntésünket, és egy távcső boldog birtokosai vagyunk, ne feledjük: egy távcső igazi értékét az adja, mennyire használjuk!