A mikroszkópos fotózás

Akár hobbiból, akár munkánk során kerülünk a mikroszkópokkal kapcsolatba, természetes, hogy felmerül az igény a mikroszkópban látott kép megörökítésére, megosztására. Hogyan fotózzunk mikroszkóppal? Többféle lehetőség közül választhatunk. Ha már van meglévő eszközparkunk, akkor annak adottságait is figyelem kell venni a döntésünk előtt.

A modern biológiai mikroszkópok, és a sztereo mikroszkópok jelentős része ferde betekintésű. Ha nem így lenne, „nyakfájdító mutatvány” lenne a tartós használatuk és ez hosszútávon egészségkárosodást is okozhatna.

A fotózás szempontjából a betekintés szöge azért fontos, mert például egy nehezebb DSLR fényképezőgép (digitális tükörreflexes) megbonthatja a ferde betekintésű mikroszkóp egyensúlyát, és terhelheti a mikroszkóp fejet is. Amennyiben ilyen eszközzel akarunk fotózni, lehetőleg trinokuláris mikroszkópfejjel ellátott mikroszkópot válasszunk, mert így a kameraporton keresztül csak függőleges erőhatás érvényesül a fejre.

Szintén ajánlott a külön kameraporttal ellátott trinokuláris fej választása, ha felváltva akarjuk vizuálisan és fotógrafikusan használni a műszerünket. Binokuláris (két szemes betekintésű) fejet használva, csak az egyik okulár helyére rögzíthetünk a kameránkat, amit folyton el kéne távolítani amikor két szemmel szeretnénk használni a mikroszkópot.

Trinokuláris mikroszkóp fej

Mikroszkóp kamerával

A lehető legjobb választás, ha egy direkt erre a célra tervezett mikroszkóp kamerát választunk, mint amilyen a SONY érzékelőit használó, ToupCam mikroszkóp kamera család. A mikroszkóp kamerákkal érhetjük el a legjobb képminőséget, a legkönnyebb kezelhetőséggel kombinálva.

ToupCam mikroszkóp kamera

Már a termék kiválasztásakor figyelembe kell vennünk, hogy milyen mikroszkóphoz fogjuk használni kameránkat. Alapvetően kétféle rendszerrel csatlakozhatnak a mikroszkóp kamerák a mikroszkóphoz. Vagy 23.2 mm-es szabványos kihuzatba lehet őket becsúsztatni (az okulár helyére), vagy pedig C-mount-os, szintén szabványos menettel rögzíthetőek.

A sztereo mikroszkópok kihuzata (okulár foglalata), illetve néhány biológiai mikroszkóp kihuzata, eltérhet a megszokott 23.2 mm-től, (például 30 mm vagy 30.5 mm). Ilyen esetben átalakítókra lesz szükség a kamera rögzítéséhez, ha az okulárok helyére szeretnénk rögzíteni őket.

Amennyiben a mikroszkóp rendelkezik trinokuláris fejjel, akkor lehetőség van C-mount-os csatlakozásra is. A C-mount-os, menetes rögzítésnek az az előnye az okulár kihuzatba helyezett mikroszkóp kamera rögzítéssel szemben, hogy rögzítés után már nem fordulhat el a kamera. Bosszantó például az okulár helyére rögzített kameránál, hogy a merev USB kábel elfordíthatja a kamerát, emiatt elferdülhet a beállított kép is.

Amennyiben a vizsgált minta egy része nem látható a képen, fókuszreduktorral növelhető a látőmező mértéke.

Elképzelhető, hogy nem csupán monitoron, hanem nyomtatásban is viszont szeretnénk látni a felvételeinket. A felbontásról érdemes tudni, hogy már a ToupCam 5.1 megapixeles kamerájával készült felvételből is 22 cm x 17 cm méretű nyomdai minőségű (300dpi) kép készíthető, de léteznek 8.3 vagy 12 megapixeles változatai is a ToupCam mikroszkóp kamera családnak, amelyekkel még nagyobb papírképek készíthetők.

A HDMI csatlakozón keresztül, HD vagy FullHD felbontást használó mikroszkóp kamera előnye, hogy a kisebb felbontás miatt, kisebb adatmennyiséget kell továbbítani. A gyorsabb adatáramlás kedvez az élőkép folytonosságának, illetve oktató, demonstráló eszközként is bevethető, ha többedmagunkkal, TV képernyőn, vagy monitoron követhetjük nyomon a kamera által közvetített képet.

Digitális mikroszkóppal

A digitális mikroszkóp, tulajdonképpen egy gondosan megtervezett optikával egybeépített mikroszkóp-kamera együttese. Létezik köztük biológiai mikroszkópok használhatóságát tükröző modellek, mint például a Bresser Researcher LCD mikroszkópja. De találhatunk a sztereo mikroszkópok anyagvizsgálati képességeivel bírókat is, amilyen a kedvező ár/érték arányú Digitális mikroszkóp 7 colos LCD kijelzővel nevű termék. Mindkét modell saját memóriakártyára menti a felvételeit, így számítógéptől távol is képesek képeket rögzíteni. Bizonyos modellek már megközelítik a mikroszkóp kamerák fénykép készítési képességeit. Használhatóságukat behatárolja, hogy milyen terület kiszolgálására tervezték őket, ugyanakkor mellettük szól csábító érvként, hogy rendkívül felhasználóbarát a használatuk.

Mobiltelefonnal

Csekély (5-10eFt) összegért is kaphatók univerzális mobiltelefon tartók. Stabilan tartanak, és könnyen beállítható a telefon helyzete a mikroszkóp okulárjához képest. Alkalmi felvételkészítésre, inkább dokumentálásra alkalmasak. A végeredmény nagyban függ a türelmünktől, és mobilunkba épített fényképezőgép minőségétől. Kellő kitartással meglepően szép felvételek készíthetőek már ezzel a technikával is.

univerzális mobiltelefon tartó

DSLR/MILC fényképezőgépek

DSLR= digitális tükörreflexes fényképezőgép, MILC= tükör nélküli digitális fényképezőgép. Bár nagy felbontással rendelkeznek és nagyobb látómezőt képesek leképzeni, nehéz igazán jó képet készíteni velük. Ennek több oka is van. A mikroszkóp kis átmérőjű tubusa miatt, a nagyméretű érzékelő szélein sötét lesz a kép. Ezt a kép erőteljes „megvágásával” lehet csak orvosolni A kis érzékelővel készült mikroszkóp kameráknál, ezek sötétebb területek kívül esnek a képalkotó érzékelőinek dimenzión, ezért is előnyösebb a használatuk.

A másik probléma, a DSLR/MILC kamerák esetében, hogy szenzorjuk érzékenyebb a tükröződésekre, becsillanásokra. Sokszor befénylések, homályos fényfoltok jelentkeznek a felvételeken.

A DSLR-ek és MILC-ek rögzítésére az adott márkához illő T2-es adapterre, valamint egy ebbe csavarható T2-23.2 mm, T2-30.5 mm, T2-30 mm-es adapterre lesz szükség, a használt mikroszkóp kihuzatjának méretétől függően. Exponlláskor használunk időzítőt, vagy távkioldót, hogy elkerüljük az exponáló gomb lenyomása során keletkezett bemozdulást.

Összegzés:

Végezetül, miért elsősorban a mikroszkóp kamerákat javasoljuk fotózásra? Azért mert nem jelentkezik peremsötétedés, könnyűek, nem terhelik a mikroszkóp fejet. Fejlett szoftver háttér segíti a kép/videó készítést. A ToupCam kamerák szoftverével a mérési feladatok is pofon egyszerűen elvégezhetőek. Kiváló képminőséggel rendelkeznek. Azoknak is előnyös, akik biológiai és sztereo mikroszkóppal is rendelkeznek, és mindkét mikroszkóphoz szeretnék ugyanazt a mikroszkóp kamerát használni.